Helyi potenciálrögzítő földelés

Az önmagában számottevő földelős megléte az első elosztási pont, vagy a helyi kiselosztó közelében szabványi előírás. Nagyon fontos szerepet tölt be a villamos balesetek megelőzése és a túlfeszültség levezető kielégítő működésképességében, mégis a korábban épült családi házak túlnyomó részében hiányzik, vagy nem megfelelő.
Köznapi nevén földelőszonda.

A berendezés célja, mint azt a neve is jól fémjelzi, az áramütéses balesetekhez vezető hibaállapotok detektálása és azok jelentkezése esetén az áram betáplálásának lekapcsolása. 

Az RCD egy áram összegző berendezés, mely az idő minden pillanatában monitorozza a fázisvezetőn felvett és a nulla vezetőn visszafolyó áramok mennyiségét. Amennyiben az áram ezen üzemi útiránytól eltérő irányba kezd folyni; azaz hibaáram, köznyelven "kóboráram" alakul ki; az esetek nagy többségében kijelenthető, hogy balesetveszélyes hibaállapot lépett fel lakása villamos hálózatában. Amennyiben ez nem jár teljes testzárlattal a kismegszakítók hatástalanok, az áramütés reális veszélye fenyegeti a bent tartózkodókat. Az RCD az ilyen hibaállapot létrejöttekor hivatott megszakítani az általa védett hálózati szakasz áramellátását.

De mit is jelent ez pontosan? Mik ezek az események?

Hozok pár gyakori példát ezekre:

  • A bojler fűtőbetétének burkolata felhasad és az aktív vezető kapcsolatba lép a vízzel.
  • Egy berendezés mögött odacsíptük a kábelt ami megsérül és áram alá kerül annak burkolata.
  • A kazán szivattyú meghibásodik és áram távozik belőle a radiátorok felé.
  • Izzócsere, vagy barkácsolás közben véletlenül hozzáérünk a fázisvezetőhöz.
  • Elektromos eszközt ejtünk a vízbe, vagy víz fröccsen a készülékbe.
  • Egy elektromos berendezés megsérül háztartási baleset következtében és szabaddá válik a fázisvezető.

Ilyen esetekben 30mA, vagyis szinte jelentéktelennek tekinthető hibaáram esetén az RCD szinte azonnal (10milli szekundum alatt) lekapcsol megelőzve ezzel életre veszélyes balesetek kialakulását. Ahogy laikusoknak mondani szoktam "Bár a fél pillanatig tartó szúnyogcsípésnyi áramütéstől nem véd meg, de megakadályozza, hogy a vezetékhez ragadva breaktáncoljuk magunkat a halálba"

Életvédelmi szempontokon túl komoly járulékos hasznot tud hozni továbbá berendezéseink védelme érdekében is. Bojlerek esetén egy szétnyílt fűtőszál következtében, amennyiben nincsen Fi relé beszerelve, pár hónap alatt az elektrokémiai folyamatok lukasra rághatják a tartály falát. Hasonlóan ehhez rengeteg elektronikai eszközt tehet tönkre a földelés irányába folyó áram.

Tesztelje havonta és jelezze azonnal ha működésképtelen!

A fi relék jól felismerhetőek rajtuk elhelyezett Teszt gombjukról. Ez típusonként eltérő elhelyezkedésű és színű lehet, funkciója azonban minden esetben azonos. 
Jól definiálható leírásuk: "A széles biztosíték amin van egy T betű feliratú gomb, és lekapcsoláskor általában több helység, berendezés vagy az egész ingatlan áram nélkül marad" 
Mint a gyártói feliratok is jelzik, minden hónapban szükséges ezen biztonságtechnikai elemek ellenőrzése. A mozdulatlanság árt neki, letapadáshoz, meghibásodáshoz vezethet. Kérem tehát minden hónap azonos napján fáradjon a lakáselosztó(k)hoz és nyomja meg a teszt gombot. A Fi relé működtető fülének le kell csapódnia és az áramellátásnak meg kell szűnnie. Amennyiben ez nem történik meg mihamarabb keressen fel egy villanyszerelőt.